• Vaše najčastejšie otázky

Pripravili sme pre Vás súhrn odpovedí na Vaše najčastejšie otázky.
      • Platí sa u Vás školné?
        Áno, mesačné školné sa pohybuje v rozsahu 3,5€ až 12€ v závislosti od odboru a od elokovaného pracoviska školy. Pri zápise do školy sa platí jednorázové zápisné 20€ na celú dobu štúdia.
        Žiaci našej MŠ a ZŠ školné do ZUŠ neplatia.

Prijímate žiakov aj do vyšších ročníkov?
        Áno, prijímame žiakov do ktoréhokoľvek ročníka, ak to umožňuje kapacita triedy

Čo všetko môžu u Vás žiaci študovať?

Je možné kombinovať rôzne predmety a odbory?
        Áno, žiaci si môžu nakombinovať rôzne odbory a aj jednotlivé predmety v rámci odborov. V rámci školného poplatku majú žiaci možnosť štúdia jedného individuálneho a jedného kolektívneho programu.

Môžu si žiaci vytvoriť vlastný rozvrh?
        Rozvrh si žiaci vytvárajú na začiatku šk. roka podľa možností pedagóga, pričom sa, samozrejme, zohľadňujú aj časové možnosti žiaka.

Sú žiaci nútení hrať len predpísaný repertoár?
        Okrem cvičných skladieb si žiaci môžu priniesť aj vlastné skladby, ktoré majú radi.

Vráti škola školné v prípade neodučených hodín?

Hodiny, ktoré sú neodučené z dôvodu neprítomnosti pedagóga sú žiakom dodatočne nahrádzané.

Ako požiadať o prerušenie, či predčasné ukončenie štúdia?
        V oboch prípadoch je potrebné adresovať riaditeľke školy písomnú žiadosť - je možné je odovzdať aj ućiteľovi. Žiadosť musí tiež obsahovať meno žiaka, dátum narodenia, ročník a meno triedneho pedagóga, ktorého triedu navštevuje. Žiadosť musí byť podpísaná. Tlačivo nájdete TU.

Je možné použiť vzdelávacie poukazy ako kompenzáciu k príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov na štúdium?
        Z legislatívnych dôvodov to, žiaľ, možné nie je.

Prečo nemôžu mať všetci žiaci vyučovanie medzi 14.00 a 16.00 h?
        Vyučovanie na základnej umeleckej škole prebieha najmä poobede, keď sa žiakom skončí vyučovanie na základných a stredných školách.  Vo väčšine prípadov dostávajú prednosť v skorších hodinách popoludní žiaci našej základnej školy. Ďalším dôvodom je, že menšie deti mávajú v školách aj kratšie vyučovanie a teda môžu prísť skôr. Starší žiaci sú už podstatne samostatnejší  a rodičia sa na nich môžu ľahšie spoľahnúť, že prídu domov aj z neskoršieho vyučovania.

Aký je rozdiel medzi záujmový krúžkom a vyučovaním na základnej umeleckej škole?
        Často sa nám stáva, že rodičia sa na nás obracajú so záujmom prihlásiť dieťa na jeden z našich „krúžkov“. Základná umelecká škola Vám však ponúka viac! Záujmové krúžky majú totiž podľa §9 ods. 4 nariadenia vlády SR č. 630/2008 Z. z.  odlišný obsah od učebných osnov povinných, povinne voliteľných a voliteľných predmetov. A práve tieto predmety ponúkame my. V základnej umeleckej škole sa z prváka napr. na flaute stane raz druhák, tretiak a nakoniec absolvent, ktorý získava primárne, či nižšie sekundárne umelecké vzdelanie až do úrovne, ktorá je požadovaná v rámci prijímacích pohovor na stredné, či vysoké školy umeleckého a pedagogického zamerania.

Prečo je dôležité cvičiť a pripravovať sa na hodiny?
        Nikto sa nenaučí hrať napr. na gitare, písať, či čítať noty len na základe návštevy hodín v umeleckej škole. Manuálne zručnosti, sluchové schopnosti, hra naspamäť atď.  si vyslovene vyžadujú domácu prípravu – treba cvičiť a učiť sa. Ak máte úprimný záujem dať svojmu dieťaťu kvalitné umelecké vzdelanie, dbajte o to, aby malo dostatok času pripravovať sa na hodiny.